SMS Sender ID -tunnus
Organisaatioiden, jotka lähettävät tekstiviestejä suomalaisille vastaanottajille, pitää hyväksyttää kaikki käyttämänsä lähettäjätunnukset etukäteen. Traficomin määräyksen mukaisesti käytäntö koskee sekä suomalaisia puhelinnumeroita että nimimuotoisia tunnuksia.
Luvita tai suojaa tunnus
Helpoin tapa varmistaa viestiliikenteen jatkuminen on alan yhteinen luvituskäytäntö, joka hoidetaan oman SMS-palveluntarjoajan kautta. Käytäntö on määritelty alan yhteisissä käytännesäännöissä.
Jos tekstiviestejä kansalaisille lähettävä organisaatio haluaa yksinoikeuden käyttämäänsä tunnukseen, se voi suojata oman SMS Sender ID -tunnuksensa Traficomin palvelussa.
On hyvä huomioida, että suojauksen kriteeristö on luvitusta tiukempi, eikä kaikkia luvitettavia tunnuksia ole mahdollista suojata. Traficom ei suojaa puhelinnumeroita. Puhelinnumeroiden käyttöoikeus on aina varmistettava luvitusprosessin kautta SMS-palveluntarjoajan kanssa.
SMS Sender ID -tunnuksen suojausprosessi perustuu Traficomin määräykseen 28 viestintäverkkojen ja -palveluiden yhteentoimivuudesta. Suosittelemme, että hakijat tutustuvat myös kattavampaan ohjeeseen tekstiviestien lähettäjätiedon suojaamisesta.
Suojattavalle tunnukselle on omat vaatimuksensa
Jos organisaatio suojaa tunnuksensa, se voi varmistua siitä, ettei kukaan muu voi käyttää samaa alfanumeerista lähettäjätunnistetta lähettäessään tekstiviestejä suomalaisiin liittymänumeroihin.
Ennen SMS Sender ID -tunnuksen suojauksen hakemista käyttäjän on selvitettävä, onko suunniteltu tunnus muotoa, jonka Traficom voi suojata.
SMS Sender ID -tunnus voidaan suojata ja sen käyttöoikeus voidaan myöntää, jos suojattava tunnus on täysin sama kuin Suomen yritys- ja yhteisötietojärjestelmässä (YTJ) oleva SMS-viestejä lähettävän organisaation toiminimi, aputoiminimi tai rinnakkaistoiminimi.
Suojattavan tunnuksen tulee täyttää myös standardin mukaiset muotovaatimukset. SMS Sender ID -tunnus on enintään 11 merkin pituinen. Erikoismerkkejä, mukaan lukien å, ä ja ö, käytettäessä hakijan on syytä tarkistaa palveluntarjoajaltaan ennen suojaushakemuksen tekemistä, toimiiko tunnus halutusti aiotussa käyttötapauksessa.
Osa Suomessakin käytössä olevista lyhytsanomapalvelukeskuksen sovellusrajapinnan protokollista tukee standardia suppeampaa merkistöä ja kansainvälisesti yhteensopiva merkistö on vieläkin suppeampi. Yleisesti kansainvälisessä liikenteessä suositeltavat merkit ovat 0-9, a-z, A-Z ja välilyöntimerkki. On myös hyvä huomata, että SMS Sender ID ei voi alkaa tai päättyä välilyöntimerkkiin eikä välilyöntimerkkejä voi olla useita peräkkäin.
Jos toiminimi, rinnakkaistoiminimi tai aputoiminimi sisältää välilyöntimerkkejä tai väliviivan, niitä ei ole pakko sisällyttää suojattavaan SMS Sender ID -tunnukseen. Lisäksi suojattavassa tunnuksessa a voi korvata merkin å tai ä, ja o voi korvata merkin ö, jos hakemuksen perusteena olevassa toiminimessä, aputoiminimessä tai rinnakkaistoiminimessä esiintyy näitä merkkejä. Koska toiminimet ovat yksilöiviä myös ilman yritysmuodon tunnusta Traficom voi suojata toiminimen ja rinnakkaistoiminimen SMS Sender ID -käyttöön myös ilman yritysmuodon tunnusta.
Hakija voi suojata tunnuksensa haluamallaan kirjasinkoolla, ja suojaus kattaa kaikki SMS Sender ID -tunnuksen kirjainkokovariaatiot. Suojattuun SMS Sender ID -tunnukseen liitetään dedikoitu 19-alkuinen tekninen lyhytsanomapalvelunumero.
SMS Sender ID -tunnuksen suojauksen hakijan on lisäksi huomioitava, että suojausta seuraavan siirtymävaiheen jälkeen viestejä ei voi lähettää vastaanottajille enää ulkomailta yleisen ulkomaanrajapinnan kautta ja tätä kautta lähetetty liikenne estyy. Liikenne suojatulla SMS Sender ID -tunnuksella tulee tuoda verkkoon suomalaisten teleyritysten tarjoamien sovellusrajapintojen kautta.
SMS Sender ID -tunnuksen suojaaminen
Yrityksen valtuuttama henkilö voi hakea SMS Sender ID -tunnuksen suojausta Traficomista.
Hakemuksessa on esitettävä seuraavat tiedot:
- yrityksen tai yhteisön nimi
- y-tunnus
- ALV-tunnus
- postitus- ja laskutusosoitteet
- yhteyshenkilön nimi ja sähköpostiosoite
- suojattava SMS Sender ID -tunnus tai -tunnukset
Traficom perii suojatusta SMS Sender ID -tunnuksesta liikenne- ja viestintäministeriön asettamaa vuosimaksua, joka on 200 euroa.