Etusivu: Traficom
Etusivu: Traficom
Siirry hakuun

Traficomin liikenteen Oma asiointi -palvelussa on luovuttu Katso-tunnistuksesta 24.11.

Organisaatioiden puolesta asioijat tunnistautuvat Oma asiointi -palveluun Suomi.fi-tunnistuksella.

Oikeudet asioida yrityksen/yhdistyksen puolesta tarkistetaan Kaupparekisteristä, YTJ:stä, Yhdistysrekisteristä ja Suomi.fi -valtuudet palvelusta (Ulkoinen linkki)

Suomalaisten yritysten ulkomaiset työntekijät, joilla ei ole suomalaista henkilötunnusta, tunnistautuvat puolestaan Finnish Authenticator -tunnistuspalvelulla sekä käyttäjille annetuilla Suomi.fi-valtuuksilla. Lue lisää Finnish Authenticator -tunnistuspalvelusta  (Ulkoinen linkki)

Haasteita organisaation puolesta asioinnissa?

Tarkista että oikeutesi asioida ovat kunnossa. Voit asioida ilman valtuutta jos olet organisaation edustamisoikeutettu henkilö. Muussa tapauksessa tarvitset asiointiin Suomi.fi-valtuuden. Lisätietoa edustamisoikeuksista ja valtuuksista löydät sivultamme (Ulkoinen linkki) sekä Digi- ja väestötietoviraston sivuilta Yrityksen ja yhdistyksen puolesta asiointi. (Ulkoinen linkki)

Lisätietoja

Traficom asiakaspalvelu 029 534 5100, arkisin klo 8–16.15

Digi- ja väestötietoviraston neuvonta Suomi.fi tukipalveluista yrityksille 0295 53 5115, arkisin klo 10-15