Transport- och kommunikationsverket

Bluffmeddelanden som skickas i inkvarteringstjänsters namn innehåller riktiga bokningsuppgifter

16. oktober 2026 kl 16:00

Cybersäkerhetscentret vid Traficom har den här veckan fått flera anmälningar om bluffmeddelanden där kundernas riktiga bokningsuppgifter används.

Cybersäkerhetscentret vid Transport- och kommunikationsverket Traficom har under den gångna veckan fått flera anmälningar om bluffmeddelanden som skickats i inkvarteringstjänsters namn. Meddelandena innehåller kundernas riktiga bokningsuppgifter, vilket kan göra det svårt att känna igen bedrägerierna. Bokningsuppgifterna kan till exempel ha läckt ut via en inkvarteringstjänst eller ett bokningssystem.

I meddelandena påstår bedragaren till exempel att en bokning av boende måste bekräftas genom att mottagaren anger sina betalkortsuppgifter via en länk i meddelandet.

”Även om meddelandet innehåller korrekta uppgifter om din bokning betyder det inte nödvändigtvis att meddelandet är äkta. Om du till exempel uppmanas att ange dina betalkortsuppgifter ska du kontrollera meddelandets äkthet genom att kontakta tjänsteleverantören via dess officiella kontaktuppgifter”, påminner informationssäkerhetsexpert Antti Nikkinen vid Cybersäkerhetscentret.

Det är bra att granska misstänkta meddelanden i lugn och ro och med ett kritiskt öga. Öppna inte länkarna i meddelandet och lämna inte ut dina uppgifter innan du har försäkrat dig om att meddelandet är äkta. Om du har angett dina betalkorts- eller bankuppgifter på en nätfiskesida ska du kontakta din bank och göra en polisanmälan.