Ansök om godkännande av examinator för järnvägstrafik
Prov som hänför sig till certifikatet eller tilläggsintyget kan endast tas emot av en examinator som Traficom godkänt för uppgiften.
Ansökan om godkännande av provexaminator
- Steg 1
Bekanta dig med den gemensamma europeiska och nationella lagstiftningen för provexaminatorer
Ett godkännande av en provexaminator är ett godkännande som beviljas en person. Var medveten om vad som krävs för en kravenlig verksamhet.
- Steg 2
Gör ansökan och skicka den till Traficom
Ansökan kan lämnas elektroniskt i tjänsten . Identifiera dig och välj din roll för uträttande av ärendet. Blanketten finns i sektionen Spårtrafikens personer och organisationer.
Ansökan kan också lämnas på en som skickas med dess bilagor till adressen eller per post till adressen som finns på blanketten.
- Steg 3
Behandling av ansökan och bedömning av kravenligheten
Traficom kontrollerar att ansökan och dess bilagor innehåller tillräckliga uppgifter för behandlingen av ansökan och begär vid behov tilläggsuppgifter för att bedömningen av kravenlighet ska kunna inledas.
- Steg 4
Beslut om godkännande
Beslutet om godkännande fattas inom två månader från det att Traficom har fått alla de uppgifter som godkännandet förutsätter.
Giltighetstiden för godkännandet av provexaminatorn är högst fem år.