Ansök om statsunderstöd för upprätthållande och utveckling av flygplatser | Traficom
Transport- och kommunikationsverket

Ansök om statsunderstöd för upprätthållande och utveckling av flygplatser

Transport- och kommunikationsverket (Traficom) har utlyst statsunderstöd för 2025 för verksamhets- och investeringsutgifter för de regionala trafikflygplatser och flygplatser som ligger utanför Finavia Abp:s flygplatsnät. För understöden finns ett anslag på 900 000 euro. Understödet är behovsprövat.

Understödet är avsett för upprätthållande och utveckling av regionala trafikflygplatser och flygplatser. Vid bedömningen av de sökande ägnas uppmärksamhet åt bland annat verksamhetens ekonomiska förutsättningar och lönsamhetsutsikter samt planerna för att utveckla verksamheten.

När ansökningarna bedöms ligger fokus på främjande av kommersiell lufttrafik och regional tillgänglighet samt på åtgärder som stöder dessa. I ansökningskriterierna för andra än regionala trafikflygplatser läggs vikt vid projekt som utvecklar verksamheten och främjar säkerheten. Också i år påminner vi sökanden att bekanta sig noggrant med ansökningsanvisningarna och att beakta bl.a. definitionen av icke-ekonomisk verksamhet som begränsades i förra årets ansökningsomgång.

Ansökningar med bilagor ska lämnas till Traficom senast 25.4.2025 kl. 16.15.

Meddelande och ansökningsanvisningar 

Genom detta meddelande öppnar Transport- och kommunikationsverket (Traficom) ansökningsomgången för statsunderstöd för verksamhets- och investeringsutgifter för de regionala trafikflygplatser och flygplatser som ligger utanför Finavia Abp:s flygplatsnät. I ansökningsomgången som inleds med detta meddelande finns ett anslag på 900 000 euro att dela ut enligt moment 31.10.31 i statens budget.

På de statsunderstöd som avses i detta meddelande tillämpas:

  • kommissionens gruppundantagsförordning (EU) 651/2014 så som den har ändrats och i synnerhet artiklarna 1–12 och 56 a i den, samt med kompletterande tillämpning av statsunderstödslagen (688/2001)
  • på stöd som beviljas i form av de minimis-stöd, kommissionens förordning (EU) 2023/2831 och statsunderstödslagen
  • EU:s riktlinjer för statligt stöd till flygplatser och flygbolag (2014/C 99/03).

Om den planerade stödåtgärden inte uppfyller villkoren i gruppundantagsförordningen eller om den inte kan beviljas i form av de minimis-stöd ska stödet anmälas i förväg till kommissionen och får inte beviljas utan kommissionens godkännande. Ett undantag är understöd för icke-ekonomisk verksamhet, som inte behöver anmälas till kommissionen och som inte omfattas av gruppundantagsförordningen.

Stöd enligt gruppundantagsförordningen

År 2017 trädde en ändring ((EU) 2017/1084) av Europeiska kommissionens så kallade gruppundantagsförordning i kraft. I och med ändringen hör verksamhetsstödet och investeringsstödet för små trafikflygplatser till gruppundantagsförordningens tillämpningsområde, och därför behövs inte längre någon förhandsanmälan om dem till kommissionen om villkoren i gruppundantagsförordningen uppfylls. När gruppundantagsförordningen tillämpas räcker det med rapportering om stödåtgärden i efterhand till kommissionen. Kommissionen bedömer i efterhand stödåtgärdens lagenlighet och lämplighet för den inre marknaden.

I fråga om verksamhetsstöd bör observeras att verksamhetsstöd inte kan beviljas för trafikflygplatser vars genomsnittliga årliga mängd passagerartrafik under de två räkenskapsår som föregår det faktiska beviljandet av stödet har varit över 200 000 passagerare. Dessutom får verksamhetsstödets belopp inte överskrida det belopp som är nödvändigt för att täcka förlusterna från verksamheten och dess rimliga vinst under stödperioden.

Stödet kan inte heller beviljas för flyttning av befintliga trafikflygplatser eller inrättande av en ny trafikflygplats för passagerartrafik, inklusive ändring av ett befintligt flygfält till en trafikflygplats för passagerartrafik.
Understöd i enlighet med gruppundantagsförordningen kan beviljas för trafikflygplatser som bedriver ekonomisk verksamhet genom att tillhandahålla trafikflygplatstjänster för flygbolag.

De minimis-stöd

Om sökanden inte uppfyller kraven i gruppundantagsförordningen och det sökta stödets belopp är högst 300 000 euro, kan stödet beviljas även som ett så kallat de minimis-stöd. I sådana fall behöver stödet inte anmälas till Europeiska kommissionen, och i fråga om investeringarna är det inte nödvändigt att iaktta kravet på en självfinansieringsandel på 25 procent. De minimis-stödets belopp per företag kan dock vara högst 300 000 euro sammanlagt under tre skatteår.

Kommissionens förordning (EU) nr 651/2014 (EUR Lex)Statsunderstödslag (688/2001) (Finlex)Kommissionens förordning (EU) nr 2023/2831 (EUR Lex)Meddelande från Kommissionen — Riktlinjer för statligt stöd till flygplatser och flygbolag

Understödet är behovsprövat. Traficom behandlar och bedömer alla ansökningar som inkommit inom utsatt tid samt fattar beslut om beviljande av understöd. Om understödsanslaget inte räcker till alla sökande, riktas understödet på basis av en inbördes bedömning av ansökningarna till dem som bäst främjar målen för ansökningsomgången.

Stöd beviljas endast om villkoren för beviljande av stöd enligt Europeiska unionens regler om statligt stöd uppfylls.

Vid bedömningen av samtliga sökande ägnas uppmärksamhet åt bland annat följande:

  • Verksamhetens ekonomiska förutsättningar och lönsamhetsutsikter inom den närmaste framtiden samt planerna för att utveckla verksamheten.
  • Trafikflygplatsens eller flygplatsens nuvarande verksamhet och hurdana aktörer som flygplatsens verksamhet betjänar.
  • Effekterna av trafikflygplatsens eller flygplatsens verksamhet på det lokala näringslivet.
  • Vid bedömningen av riktningen av understöd har även den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032 beaktats. 
  • Understödet är inte avsett som en del av sökandens permanenta finansiering av verksamheten. 

Vid bedömningen av ansökningar för regionala trafikflygplatser läggs vikt vid följande:

  • Understödet är avsett för upprätthållande och utveckling av regionala trafikflygplatser, vilket främjar de regionala förbindelserna och förbättrar den regionala tillgängligheten.
  • När ansökningarna bedöms ligger fokus på främjande av kommersiell lufttrafik och regional tillgänglighet samt på åtgärder som stöder dessa. 
  • Understödet är inte avsett för planering eller inledande av regional trafikflygplatsverksamhet, utan för fortsättning och utveckling av redan befintlig verksamhet.
  • I fråga om investeringar ägnas uppmärksamhet även åt sökandens redogörelse för hur den behövliga självfinansieringsandelen ska täckas.
  • I fråga om driftsutgifter är understödet avsett för en period på ett år.

När ansökningar för  andra än regionala trafikflygplatser bedöms prioriteras investeringar och projekt för utveckling av verksamheten och främjande av säkerheten. Om sökanden inte uppfyller kraven i gruppundantagsförordningen men villkoren för beviljande av de minimis-stöd uppfylls, kan stöd beviljas som de minimis stöd (högst 300 000 euro per sökande per tre år).

Riksomfattande trafiksystemplan (Statsrådet) (på finska)

Understöd kan beviljas för trafikflygplatsers eller flygplatsers
•    ekonomiska verksamhet (verksamhetsstöd),
•    investeringar, samt
•    icke-ekonomiska verksamhet.

I fråga om verksamhetsstöd får stödets belopp inte överskrida det belopp som är nödvändigt för att täcka förlusterna från verksamheten och dess rimliga vinst under den aktuella tidsperioden.

I fråga om investeringar är kostnader i samband med investeringar i trafikflygplatsens infrastruktur, inklusive planeringskostnader, stödberättigande kostnader. Investeringsstödets belopp kan inte överskrida 75 procent av projektets stödberättigande totalkostnader, vilket innebär att resten av kostnaderna ska täckas på annat sätt än genom offentligt stöd. (Obs! De minimis-stöd för investeringar kan vara högst 100 procent.) Det är inte möjligt att bevilja understöd retroaktivt, det vill säga för kostnader som uppstått innan ansökan lämnades in. 

Med icke-ekonomisk verksamhet avses verksamhet som en aktör som utövar offentlig makt vanligtvis ansvarar för. Sådana funktioner är polisen, tullen och brandförsvaret, samt investeringar som gäller den infrastruktur och den utrustning som behövs för att genomföra dessa åtgärder.
Icke-ekonomisk verksamhet är inte exempelvis underhåll av start- och landningsbanor eller marktjänst. Icke-ekonomiska kostnader ska redovisas separat i bokföringen med hjälp av uppföljningsobjekt och personalkostnader som riktats till icke-ekonomisk verksamhet ska styrkas genom arbetstidsredovisning.

Icke-ekonomisk verksamhet är inte exempelvis flygtrafiktjänst, underhåll av start- och landningsbanor eller marktjänst. Icke-ekonomiska kostnader ska redovisas separat i bokföringen med hjälp av uppföljningsobjekt och personalkostnader som riktats till icke-ekonomisk verksamhet ska styrkas genom arbetstidsredovisning.

Europeiska unionens regler om statligt stöd tillämpas när stödtagaren är ett ”företag”. Företag definieras som enheter som ägnar sig åt ekonomisk verksamhet oberoende av deras juridiska form och finansieringssätt. 

Ekonomisk verksamhet är all verksamhet där varor och tjänster tillhandahålls på marknaden. Det faktum att en myndighet beslutar att producera en tjänst själv innebär inte att det inte skulle kunna vara fråga om ekonomisk verksamhet. Ett företag som bedriver både ekonomisk verksamhet och annan än ekonomisk verksamhet betraktas ur perspektivet för reglerna om statligt stöd som ett företag endast i fråga om sin ekonomiska verksamhet.

Reglerna om statligt stöd tillämpas när fyra kumulativa kriterier uppfylls: offentliga medel kanaliseras till företag (ekonomiska aktörer), den ekonomiska förmånen är gallrande (det vill säga den riktar sig till vissa företag, branscher eller regioner) och den förvränger eller hotar att förvränga konkurrensen samt påverkar handeln mellan medlemsstater.

Reglerna om statligt stöd tillämpas inte när staten fungerar som utövare av den offentliga makten eller när offentliga organ agerar i egenskap av myndigheter.

Begreppet statligt stöd definieras i Kommissionens tillkännagivande om begreppet statligt stöd som avses i artikel 107.1 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt (C/2016/2946).

I fråga om investeringsunderstöd ska sökanden beakta även de skyldigheter som följer av de gällande upphandlingsreglerna. Enligt upphandlingslagen betraktas varje upphandlare som upphandlande enhet om upphandlaren för upphandlingen har fått understöd till ett belopp som överstiger hälften av upphandlingens värde (lagen om offentlig upphandling och koncession 1397/2016, 5 §).

Om sökanden ansöker om stöd för flera projekt ska det av ansökan tydligt framgå hur projekten prioriteras sinsemellan.

Understöd söks skriftligt med en blankett hos Traficom.

Av ansökan ska följande tydligt framgå:

  • Sökandens/företagets namn (även FO-nummer) och företagets storlek (SME-företag eller stort företag)
  • De stödberättigande kostnaderna
  • För vilka kostnader understöd söks (understöd för icke-ekonomisk verksamhet, understöd för ekonomisk verksamhet, understöd för investeringar)
  • I fråga om investeringsstöd, en beskrivning av projektet, inklusive åtgärdernas start- och slutdatum samt investeringens användningstid
  • Läget för projektet/verksamheten som angetts som föremål för stödet
  • En förteckning över projektets/verksamhetens kostnader samt en preliminär beskrivning av genomförandet av en eventuell upphandling och dess tidsplan
  • Annat eventuellt offentligt stöd eller understöd (till exempel stöd eller finansiering som beviljas av kommunen) för verksamheten som är föremål för ansökan
  • Beviljade de minimis-stöd under de tre senaste skatteåren
  • Beloppet av det understöd som behövs och i fråga om investeringar, även andelen egen finansiering (Beloppet av offentligt stöd kan vid investeringar i enlighet med gruppundantagsförordningen vara högst 75 procent av projektets stödberättigande kostnader.)
  • Kontonummer dit eventuellt understöd ska betalas
  • En elektronisk kontaktuppgift, dit beslut samt övriga uppgifter och frågor ska skickas
  • Genom att uppge en elektronisk kontaktuppgift godkänner sökanden att beslut samt övriga uppgifter och frågor skickas elektroniskt
  • Ansökan ska styrkas
  • Till ansökan ska bifogas föregående års bokslut och en affärsplan eller annan motsvarande plan för utvecklingen av verksamheten under de närmaste åren.

I ansökan ska redogöras även för flygplatsens nuvarande verksamhet och mängden flygningar/passagerare samt ges en kort beskrivning av verksamheten och utvecklingen av den under åren 2022–2024. Sökanden kan bifoga även andra bilagor som anses viktiga till ansökan.

Det är bra att observera att ur ett EU-rättsligt perspektiv kan ett företag inte betraktas som ett litet eller medelstort företag om minst 25 procent av kapitalet eller röstetalet kontrolleras av ett eller flera offentliga organ eller inrättningar som verkar gemensamt eller separat. I sådana fall är det fråga om ett stort företag.

Sökanden ska i sin ansökan intyga att sökanden inte är i ekonomiska svårigheter eller föremål för ett insolvensförfarande och inte heller föremål för återkrav av statligt stöd (den så kallade Deggendorf-klausulen).

Besluten är offentliga. Sökanden ska i ansökningsmaterialet som lämnas in tydligt ange vilka uppgifter sökanden anser att är affärs- och yrkeshemligheter samt tydligt åtskilja dessa uppgifter från det övriga materialet.

Sökanden kan lämna in endast en ansökan per flygplats. Om ett flygfält är föremål för flera sökandens ansökningar, prioriteras ansökningarna enligt vilka som bäst främjar målen för ansökningsomgången.

Alla redogörelser och dokument som begärs ska bifogas ansökan. Om utredningar eller dokument saknas kan det leda till att sökanden utesluts ur ansökningsförfarandet. Dessutom kan sökanden som har uppgett felaktiga uppgifter uteslutas ur ansökningsförfarandet.

Traficom förbehåller sig rätten att kontrollera och korrigera bland annat eventuella skriv- eller räknefel och andra mindre brister. Granskningen ger dock inte sökanden möjlighet att förbättra eller väsentligt ändra sin ansökan.
 

År 2022 beviljade Traficom Enontekiön lentoasema Oy statsunderstöd på sammanlagt 631 802 euro.

År 2023 beviljade Traficom statsunderstöd enligt följande:

  • Enontekiön Lentoasema Oy 759 700 euro
  • Lappeenrannan Lentoasema Oy 250 000 euro
  • Seinäjoen Lentoasema Oy 97 500 euro
  • Staden S:t Michel (S:t Michels flygplats) 60 998 euro.

År 2024 beviljade Traficom statsunderstöd enligt följande:

  • Redstone AERO Oy (Helsinki-East Aerodrome/Pyhtää flygplats) 375 000 €
  • Enontekiön Lentoasema Oy 75 000 €
  • Lappeenrannan Lentoasema Oy 86 250 €
  • Seinäjoen Lentoasema Oy 205 000 €
  • Staden S:t Michel (S:t Michels flygplats) 105 000 €

År 2025 beviljade Traficom statsunderstöd enligt följande:

  • Enontekiön Lentoasema Oy 395 000 €
  • Lappeenrannan Lentoasema Oy 225 000 €
  • Redstone AERO Oy (Helsinki-East Aerodrome/Pyhtää flygplats) 142 500 €
  • Seinäjoen Lentoasema Oy 50 000 €
  • Staden S:t Michel (S:t Michels flygplats) 37 500 €
  • Nummelan Lentokenttäyhdistys ry 58 600 €
  • Hyvinkään Ilmailukerho ry (Hyvinkää flygplats) 41 250 €

Ansökan om understöd

  • Steg 1

    Fyll i ansökningsblanketten.

  • Steg 2

    Lämna in ansökan till Traficom

    Ansökningarna med bilagor ska lämnas in senast 25.4.2025 kl. 16.15 per post till Transport- och kommunikationsverket Traficom, PB 320, 00059 TRAFICOM eller per e-post till kirjaamo@traficom.fi.

    Ansökan med bilagor kan lämnas in på finska eller svenska.

  • Steg 3

    Beslut och meddelande om dem.

    Efter att ha behandlat ansökningarna meddelar Traficom om ansökan godkänts eller avslagits genom att skicka ett beslut per e-post till den e-postadress som sökanden uppgett i sin ansökan.

Mer information

lentopaikat.valtionavustus@traficom.fi                                             

specialsakkunnig Päivi Palokangas, tfn. 029 534 5232

Sidan är senast uppdaterad