Yksittäisillä henkilöillä ja organisaatioilla on mahdollisuus hakea EASA-asetuksen artiklojen 70 & 71 mukaisia poikkeusmenettelyjä. Lentotoiminnan harjoittajat, lentotoiminnan koulutusorganisaatiot, lentopaikan pitäjät, asematasopalvelujen tarjoajat, lennonvarmistuspalvelun tarjoajat ja lennonjohtajien koulutusorganisaatiot voivat esittää Traficomille vaihtoehtoista tapaa täyttää toiminnalle asetetun asetuksen vaatimukset, jolloin puhutaan vaihtoehtoisesta vaatimusten täyttämisen menetelmästä eli AltMoCista (Alternative Means of Compliance).
Artiklojen 70 & 71 mukaiset poikkeusluvat
Poikkeus voidaan myöntää kiireellisten ja ennalta arvaamattomien olosuhteiden vallitessa tai kiireellisten operatiivisten tarpeiden vuoksi, jos kaikki seuraavat edellytykset täyttyvät:
a) näitä olosuhteita tai tarpeita ei ole mahdollista käsitellä riittävällä tavalla sovellettavien vaatimusten mukaisesti
b) turvallisuus, ympäristönsuojelu sekä sovellettavien keskeisten vaatimusten täyttyminen on varmistettu, tarvittaessa riskinlievennystoimenpiteillä
c) jäsenvaltio on mahdollisimman pitkälle lieventänyt poikkeusten myöntämisestä aiheutuvia mahdollisia markkinavääristymiä
d) poikkeusten soveltamisala ja kesto ovat rajoitettuja siihen, mikä on ehdottoman välttämätöntä, ja sitä sovelletaan syrjimättömällä tavalla.
Poikkeusmenettelyn hinta vuonna 2024 on 500 euroa. Erityisiä selvittelyjä tarvitsevien poikkeushakemusten käsittelyajan ylittäessä 4 tuntia tulee ylittävien tuntien osalta lisämaksu 150 euroa/h, josta Traficom tekee ilmoituksen hakijalle. Jos toimitetut tiedot Traficomin pyytämien selvitysten ja lisäperustelujen jälkeen ovat edelleen puutteellisia, hakijalle lähetetään maksullinen kielteinen päätös.
Poikkeusluvan käsittelemiseksi hakijan on toimitettava Traficomin kirjaamoon (kirjaamo@traficom.fi) hakemus sisältäen seuraavat tiedot, jotka Traficom tarvitsee EASA:lle tehtävään ilmoitukseen. Tietojen toimittaminen englanniksi nopeuttaa EASA:n suosituksen käsittelyä, lisää avoimuutta ja helpottaa mahdollisesti tarvittavia lisätutkimuksia. Hakemukseen on ensisijaisen tärkeää kirjata yksityiskohtaisesti perusteet, miksi asetuksen vaatimusten noudattaminen ei ole mahdollista. Pätevät perusteet ovat poikkeusluvan myöntämisen tärkein kriteeri.
Hakemukseen tarvittavat tiedot
- Hakemuksen otsikkoon "Artiklan 70 ja 71 mukaiset poikkeusluvat: 05.00.28.00"
- Title (Kuvaile lyhyesti ongelmaa, johon poikkeus liittyy)
- Duration (Poikkeuksen voimassaoloaika muodossa VVVV-KK-PP – VVVV-KK-PP. Mikäli yhteenlaskettu voimassaoloaika on yli 8 kk (sisältäen myös mahdolliset aiemmat poikkeukset), kyseessä on artikla 71.2 mukainen poikkeus, joka menee EASAn jälkeen komissioon päätettäväksi. Alle 8 kk pituiset poikkeukset ovat artikla 71.1 mukaisia ja ne käsitellään EASAssa.
- Exempted requirements (Viittaus määräyskohtaan josta poiketaan)
- Summary of the exemption (Yksityiskohtainen kuvaus miten määräyksestä poiketaan)
- Reasons for granting it (Kuvaile poikkeustarpeeseen johtaneet ennalta arvaamattomat ja/tai kiireelliset operatiiviset olosuhteet sekä perustelut miksi asetuksen vaatimusta ei voida noudattaa)
- Summary of Mitigating measures, if any (Ilmoita mahdolliset riskien lieventämistoimenpiteet, joilla varmistetaan lentoturvallisuus)
- Type of operation (esim. kaupallinen lentokuljetus, yksityisilmailu)
- Organisation, operator, aerodrome or person whom the exemption is granted to (henkilöluvan osalta nimi, syntymäaika ja lupakirjan nro)
- Attached documentation (mahdolliset liitteet)
Vaihtoehtoiset vaatimusten täyttämisen menetelmät (AltMoC)
Euroopan lentoturvallisuusvirasto EASA julkaisee osasta ilmailuvaatimuksia hyväksyttävät menetelmät vaatimusten täyttämiseksi eli AMC:t (Acceptable Means of Compliance). AMC:t eivät ole verrattavissa itse vaatimuksiin, eivätkä ne ole ns. velvoittavia vaatimuksia. Jos organisaatio kuitenkin osoittaa täyttävänsä AMC:n, voidaan itse asetuksessa tai täytäntöönpanosäännöksessä olevat vaatimukset katsoa täytetyiksi. Organisaatio voi myös esittää Traficomille vaihtoehtoista tapaa täyttää vaatimukset, jolloin puhutaan vaihtoehtoisesta vaatimusten täyttämisen menetelmästä eli AltMoCista (Alternative Means of Compliance). Huomioitavaa on, että AltMoC–menettelyn tulee aina täyttää ko. täytäntöönpanosäännöksen vaatimus eli AltMoCin perusteella ei voida poiketa itse määräyksen vaatimuksesta.
AltMoCeja on kolmea tyyppiä:
1. Kansallinen viranomainen voi itse luoda AltMoCin ja tiedottaa siitä EASAa. Tällaiset AltMoCit ovat suoraan suomalaisten organisaatioiden (soveltuvin osin) käyttöönotettavissa ilman erillistä hyväksyntää. Traficomin AltMoCit julkaistaan Traficomin nettisivuilla, linkin luetteloon löydät tämän sivun reunasta.
2. Suomessa toimivan organisaation ehdottama AltMoC, jolle tulee hakea Traficomin hyväksyntä ennen käyttöönottoa (ks. hakemisesta alempana). Traficom ilmoittaa tiedot hyväksymistään AltMoCeista EASAlle, joka puolestaan julkaisee perustiedot AltMoCista omilla nettisivuillaan.
3. Muut EASAn jäsenvaltioiden organisaatiot voivat ottaa EASAn nettisivuilla listatut hyväksytyt AltMoCit käyttöön haettuaan ja saatuaan kansallisen viranomaisen hyväksynnän käyttöönotolle. Toisin sanoen organisaation on mahdollista ottaa käyttöön myös toisen jäsenvaltion viranomaisen hyväksymä AltMoC edellyttäen, että oma kansallinen viranomainen on hyväksynyt sen käyttöön. Tässä erillinen hyväksyntä on tarpeen, jotta voidaan varmistaa, että toiselle organisaatiolle hyväksytty menettely soveltuu myös hakijaorganisaation toimintaan. Linkin EASAn nettisivuilla olevaan luetteloon jäsenmaissa käytössä olevista AltMoCeista löydät tämän sivun lopusta.
Voimassaolevat asetukset mahdollistavat AltMoC-menettelyn seuraaville ilmailuorganisaatioille:
- lentotoiminnan harjoittajat asetuksen 965/2012 mukaisesti,
- lentotoiminnan koulutusorganisaatiot asetuksen 1178/2011 mukaisesti,
- lentopaikan pitäjät ja asematasovalvontapalvelujen tarjoajat asetuksen 139/2014 mukaisesti,
- lennonvarmistuspalvelun tarjoajat asetuksen 2017/373 ja
- lennonjohtajien koulutusorganisaatiot asetuksen 340/2015 mukaisesti.
Edellä mainituissa asetuksissa kuvataan prosessit, joilla AltMoC saadaan asianmukaisesti käyttöön. Organisaation ehdottamaan AltMoCiin tulee aina ennen sen käyttöönottoa hakea kansallisen viranomaisen – Suomessa siis Traficomin – hyväksyntä. Hakemuksessaan hakijan tulee perustellusti osoittaa, että sen esittämässä AltMoCissa saavutetaan vähintään samanlainen turvallisuustaso kuin EASAn julkaisemalla alkuperäisellä AMC-menettelyllä saavutetaan.
AltMoCia voi hakea olemassa olevaan AMC:n kohtaan tai sellaiseen asetuksen tai täytäntöönpanosäännöksen vaatimuskohtaan, josta EASA ei ole erikseen julkaissut AMC:tä.
Hakijan tulee toimittaa Traficomille täydellinen kuvaus AltMoCista käyttäen hakulomaketta, joka löytyy tämän sivun oikeasta reunasta. Tähän kuvaukseen hakijan tulee sisällyttää käsikirjoihin tai menetelmiin mahdollisesti tarvittavat muutokset ja arvioinnin, joka osoittaa EASAn perusasetuksen (2018/1139) ja soveltuvien täytäntöönpanosääntöjen noudattamisen. Tämän lisäksi hakija toimittaa Traficomille dokumentoidun riskianalyysin, jolla osoitetaan, että AltMoC–menettelyllä saavutetaan sama turvallisuustaso kuin käytössä olevilla hyväksyttävillä menetelmillä.
Traficom suorittaa arvioinnin analysoimalla toimitetut asiakirjat ja tarvittaessa tarkastamalla hakijaorganisaation. Samalla varmistetaan, että ehdotettu menettely täyttää itse määräyksen vaatimukset. Jos AltMoCin hyväksyntä edellyttää organisaation toimintaan oikeuttavan todistuksen tai hyväksynnän muuttamista, on muutos tehtävä AltMoCin hyväksynnän yhteydessä. Jos organisaation ehdottama AltMoC-menettely hyväksytään, Traficom lähettää siitä ilmoituksen EASAlle, ja EASA julkaisee perustiedot hyväksytystä AltMoCista omilla nettisivuillaan. Traficom voi antaa AltMoCista myös kielteisen päätöksen, mikäli menettelyn turvalliselle käytölle ei ole edellytyksiä.
Hakemuksen käsittelystä peritään Liikenne- ja viestintäministeriön maksuasetuksen mukainen korvaus.