Etusivu: Traficom
Etusivu: Traficom
Valikko

Traficomin tietojen mukaan maanantaista 6.10.2025 alkaen Venäjällä matkustavien asiakkaiden mobiilidatayhteyksissä ja tekstiviestipalveluissa on ollut keskeytyksiä. Venäjälle matkustettaessa on siksi hyvä varautua keskeytyksiin mobiiliyhteyksien saatavuudessa.

Ongelmat ovat ilmenneet siten, että matkustajan saapuessa Venäjälle mobiilidatayhteys ja tekstiviestipalvelut eivät toimi lainkaan ensimmäisen 24 tunnin aikana. Sen jälkeenkin datapalvelun saatavuudessa voi olla operaattorikohtaista vaihtelua. Alueelta toiselle siirtyminen ja mobiiliverkon vaihtuminen voivat myös aktivoida palveluiden keskeytyksen uudelleen. Suomalaisen matkustajan on hyvä antaa puhelimensa valita verkko automaattisesti, jolloin laite todennäköisesti kytkeytyy verkkoon, jossa data- ja tekstiviestipalvelut ovat viiveen jälkeen käytettävissä. Sekä soitetut että vastaanotetut puhelut toimivat normaalisti. 

Varaudu verkkovierailupalvelun poikkeavaan saatavuuteen

Venäjälle matkaavan suomalaisen operaattorin asiakkaan on hyvä varautua siihen, että mobiilidatayhteydessä ja tekstiviestipalveluissa on keskeytyksiä venäläisoperaattoreiden verkossa vierailtaessa. Myöskään automaattiset hintatiedotteet maahan saavuttaessa eivät toimi normaalisti.

Verkkovierailu perustuu operaattoreiden välisiin palvelusopimuksiin ja kotiverkon operaattori Suomessa pyrkii tarjoamaan tilaajalleen aina sellaisen verkon käyttöön, jossa myös dataverkkovierailu toimii. Verkkovierailun tilanne kohdemaassa kannattaa pyrkiä selvittämään oman operaattorin sivuilta jo ennen matkaa.

Jos palvelu ei ole saatavilla, matkailijan kannattaa 

  • Käyttää wifi-verkkoyhteyttä
  • Kokeilla datayhteyden toimivuutta uudestaan verkkoa vaihtamatta myöhemmin. 
  • Jos tekstiviestit eivät toimi, käyttäjä ei välttämättä voi kirjautua sellaisiin palveluihin, jotka käyttävät henkilöllisyyden varmistamiseksi tekstiviestinä lähetettävää koodia. Joissakin palveluissa kertakäyttöisen koodin voi kuitenkin pyytää myös sähköpostiin, jos datayhteys toimii.

"Olemme tottuneet, että matkaviestinpalvelut toimivat häiriöttä laajasti matkustettaessa Euroopassa ja eri puolilla maailmaa. Verkkovierailusäännökset suojaavat kuluttajaa kohtuuttomilta lisämaksuilta EU-alueella matkustettaessa. EU-alueen ulkopuolella tilanne voi kuitenkin muuttua ja hinnoittelu perustuu operaattorisi kansainvälisiin sopimuksiin. On hyvä ennen matkaa selvittää liittymäsopimuksen ehdot", sanoo Traficomin Digitaalisten yhteyksien johtaja Lasse Laine. "Jos verkkoyhteys ei toimi ja joku odottaa sinulta viestiä, voi olla hyvä soittaa puhelimella huolestumisen välttämiseksi," Laine jatkaa.

Lisätietoa

Lasse Laine, johtaja, Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, lasse.laine@traficom.fi, p. 029 534 5563