Etusivu: Traficom
Etusivu: Traficom
Siirry hakuun

Liikenneyrittäjätutkinto

Liikenneyrittäjätutkinnon tavoitteena on varmistaa tavara- tai linja-autoliikenteen yrittäjäksi tai liikenteestä vastaavaksi aikovan riittävä ammattitaito kuljetusalan elinkeinonharjoittamista varten.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom myöntää tiekuljetusten elinkeinonharjoittamiseen oikeuttavat liikenneluvat. Ammattitaito on yksi kuljetusalan elinkeinonharjoittamiseen oikeuttavan liikenneluvan myöntämisen edellytyksistä.

Liikenneyrittäjän ammattitaidon osoittavan tutkinnon sisältö ja hyväksymiskriteerit määräytyvät EU-lainsäädännöstä ja kansallisesta lainsäädännöstä.

Traficom vastaa liikenneyrittäjätutkinnon järjestämisestä ja arvostelusta. Tutkinnon hinta on 200 euroa ja todistusmaksu 42 euroa. Lasku toimitetaan postitse. 

Tutkintotilaisuuksia järjestetään kerran kuukaudessa Helsingissä (Traficom) ja kerran kuukaudessa Oulussa (OSAO). Tutkintoon ilmoittaudutaan lomakkeella  viimeistään 7 vuorokautta ennen tutkintotilaisuutta.

Näin valmistaudut tutkintoon

Yksityiset koulutustahot järjestävät tutkintoon valmistavaa vapaaehtoista koulutusta.

Itseopiskeluun soveltuva materiaali:

  • SKAL ry:n Kuljetusyrittäjäksi -kirjasarja (2 kirjaa)
  • JAMK:n Tavaraliikenneyrittäjä -kirja

Tutkintotilaisuuden ohjelma ja ohjeet

Lisätietoa saat tarvittaessa: ammattiliikenne (at) traficom.fi

Tutkintopaikat:

Oulun seudun ammattiopisto OSAO, Kotkantie 2, Oulu

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom/Auditorio, Kumpulantie 11, Helsinki

Tulevat tutkintotilaisuudet 2020

Tilaisuuksissa noudatetaan virallisia turvallisuusohjeistuksia.

Paikkakunta

Koepvm.

Viimeinen ilmoittautumis-
päivämäärä

Oulu19.8.20209.8.2020
Helsinki20.8.2020Täynnä
Helsinki2.9.202026.8.2020
Oulu16.9.20209.9.2020
Helsinki7.10.202030.9.2020
Oulu14.10.20207.10.2020
Helsinki28.10.202021.10.2020
Oulu11.11.20204.11.2020
Helsinki25.11.202018.11.2020
Oulu 9.12.20202.12.2020
Helsinki16.12.20209.12.2020

Ilmoittautuminen liikenneyrittäjätutkintoon