1: Ennakkoilmoittajaksi hakeminen
- Toimita seuraavat asiakirjat ja selvitykset Traficomiin osoitteeseen ennakkoilmoitus@traficom.fi
- Ajoneuvon valmistajalta saatu valtakirja, jos yritys on valmistajan edustaja Suomessa
- Ohje valmistajan valtuutuksesta - Yrityksen kaupparekisteriote
- Kirjallinen selvitys yrityksen käyttöönsä saamista ajoneuvon hyväksynnän ehtona olevista ajoneuvon teknisistä tiedoista ja EY-tyyppihyväksytyn ajoneuvon vaatimustenmukaisuustodistuksesta (CoC) ja muusta ajoneuvon tyyppihyväksyntäselvityksestä.
Selvityksestä on käytävä ilmi
- keneltä yritys saa yllä mainitut ajoneuvon tyyppihyväksyntätiedot ja CoC-todistuksen
- miten ja minkälaisessa muodossa tiedot tulevat
- kuinka usein yritys saa tietoja.
Selvitys voi sisältyä myös valmistajan antamaan valtuutukseen. - Kirjallinen selvitys yrityksen asiantuntijuuden toteamiseksi siitä, miten yritys varmistuu ajoneuvon vaatimustenmukaisuudesta ajoneuvon ennakkoilmoitus- ja rekisteröintiajankohtana.
Selvityksestä on käytävä ilmi
- kuinka yritys selvittää ajoneuvon viimeisen mahdollisen rekisteröintiajankohdan (vaatimusten täyttyminen)
- miten yritys varmistuu yksittäisen ajoneuvon vaatimustenmukaisuudesta rekisteröintiajankohtana
- miten yritys seuraa ennakkoilmoitettavia ajoneuvoja koskevan lainsäädännön kehitystä (mm. ennakkoilmoitettaviin ajoneuvoihin mahdollisesti liittyvä EU:n puitedirektiivi tai -asetus, ajoneuvolaki 82/2021 sekä ennakkoilmoitettaviin ajoneuvoihin liittyvä kansallinen säädös tai määräys
- sarjan viimeisten ajoneuvojen poikkeusluvan pääperiaatteet. Häntälupia haetaan sarjan viimeisille ajoneuvoille, jotka eivät täytä rekisteröintiajankohdan vaatimuksia.
- takaisinkutsukampanjan (Recall) järjestämisestä pääperiaatteet
- millä perusteella ennakkoilmoituksen yhteydessä tyyppihyväksyntänumero, variantti ja versio -yhdistelmä yhdistetään yksittäiseen ajoneuvoon.
- Hae Verohallinnolta (Ulkoinen linkki) lupaa toimia rekisteröitynä autoveroilmoittajana, jos yrityksesi haluaa ennakkoilmoittaa autoveron alaisia ajoneuvoja
Verohallinto lähettää Traficomille päätöksen. - Hae Tullista (Ulkoinen linkki) lupaa toimia Tullin luottoasiakkaana, jos yrityksesi haluaa ennakkoilmoittaa ETA-valtioiden ulkopuolelta maahantuomiaan muita kuin autoveron alaisia ajoneuvoja
Traficom tarkistaa Tullin asiakkuuden.
Jos Tullin luottoasiakkaana oleva ennakkoilmoittaja käyttää toiminnassaan huolintaliikettä, joka vastaa myös tullimaksuista, ennakkoilmoittajan on ilmoitettava huolintaliikkeen nimi Traficomille osoitteeseen ennakkoilmoitus@traficom.fi . Myös huolintaliikkeen on oltava Tullin luottoasiakas.