Etusivu: Traficom
Etusivu: Traficom
Valikko

Tekstiviestejä lähettävien organisaatioiden tulee luvittaa käyttämänsä tunnukset huhtikuun 2026 aikana. Helpoin tapa on varmistaa asia omalta SMS-palveluntarjoajalta, joka ohjaa luvitusprosessissa. Traficomin määräyksen 28 mukaiset tiukemmat käytännöt tulevat voimaan 4.5.2026.

Jotta suomalaisella puhelinnumerolla tai nimimuotoisella tunnuksella lähetetty viestiliikenne voi jatkua muuttumattomana, on tekstiviestejä käyttäjille lähettävien organisaatioiden luvitettava käyttämänsä numerot ja tunnukset.

Mitä organisaatioiden tulee tehdä?

Organisaatioiden, jotka lähettävät tekstiviestejä suomalaisille vastaanottajille, on hyväksytettävä kaikki käyttämänsä lähettäjätunnukset etukäteen. Tämä koskee sekä suomalaisia puhelinnumeroita että nimimuotoisia tunnuksia.

Jos tunnuksia ei ole luvitettu, viestien lähettäminen suomalaisiin numeroihin ei välttämättä enää onnistu 4.5.2026 jälkeen.

Niiden organisaatioiden, jotka eivät ole vielä varmistaneet tunnustensa käyttöoikeuksia, tulee tehdä se huhtikuun 2026 aikana.

Näin varmistat, että viestiliikenne jatkuu

Käytännössä suoraviivaisin tapa on olla mahdollisimman pian yhteydessä omaan SMS-palveluntarjoajaan ja varmistaa, että käytössä olevat tunnukset on luvitettu myös 4.5.2026 jälkeen.

Organisaation oma SMS-palveluntarjoaja ohjaa organisaatiota luvitusprosessissa ja varmistaa, että vaatimukset täyttyvät. Luvitusmalli ja sen käytännesäännöt on valmisteltu Digital Forum Finlandin johdolla.

Organisaatioiden on hyvä myös arvioida, edellyttääkö muutos muutoksia nykyisiin viestien lähetysjärjestelyihin. Tämä tulee eteen etenkin, jos organisaatio lähettää viestejä Suomeen ulkomaisen toimijan kautta, joka ei tue tunnusten luvitusta.

Miksi muutos tehdään?

Tekstiviestien lähettäjätunnusten väärentäminen on ollut yleinen huijauskeino. Rikolliset ovat voineet esiintyä luotettavina toimijoina käyttämällä harhaanjohtavia lähettäjätietoja.

Kun lähettäjät tunnistetaan jatkossa yhdenmukaisilla menettelyillä, viestin vastaanottaja voi luottaa siihen, että viesti on aidosti ilmoitetulta lähettäjältä.

Luvitus on ensisijainen toimintatapa

Traficom on tarjonnut vuodesta 2023 mahdollisuutta suojata SMS Sender ID -tunnuksia, jolloin tunnuksen käyttöön saa yksinoikeuden. Näitä suojauksia on haettu joitakin satoja.

Pääasiallinen tapa varmistaa viestiliikenteen jatkuminen on kuitenkin alan yhteinen luvituskäytäntö, sillä sen kautta on mahdollista hyväksyä käyttöön tunnuksia huomattavasti laajemmin kuin Traficomin tarjoamassa suojauksessa.

On hyvä huomioida, että Traficom ei suojaa puhelinnumeroita. Puhelinnumeroiden käyttöoikeus on aina varmistettava luvitusprosessin kautta SMS-palveluntarjoajan kanssa.

Muutokset tulevat voimaan vaiheittain

  • Määräyksen 28 L/2025M mukaiset velvoitteet tulevat voimaan 4.5.2026 
  • Sovellusrajapintoja koskevat tiukemmat menettelyt tulevat voimaan 2.11.2026

Lisätietoja

Määräys 28 L/2025 M Viestintäverkkojen ja palveluiden yhteentoimivuudesta (Ulkoinen linkki)

Johtava asiantuntija Klaus Nieminen, p. 029 539 0528, klaus.nieminen@traficom.fi

Erityisasiantuntija Kimmo Martikka, p. 029 534 5547, kimmo.martikka@traficom.fi