Etusivu: Traficom
Etusivu: Traficom
Valikko

Ajoneuvon omistaja tai haltija voi nyt tilata rekisterikilven kadonneen tai vaurioituneen tilalle Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Oma asiointi -palvelussa.

Rekisterikilven voi tilata sähköisesti kirjautumalla Traficomin Oma asiointi -palveluun ja valitsemalla rekisterikilpiä koskevan palvelun. Tilaus maksetaan verkossa, ja uusi rekisterikilpi noudetaan annettujen ohjeiden mukaisesti katsastustoimipaikalta.  

Sähköinen tilaaminen täydentää asiointia katsastustoimipaikalla

Aiemmin rekisterikilven tilaaminen on edellyttänyt asiointia katsastustoimipaikalla. Nyt tilaus onnistuu sähköisesti, jos ajoneuvon tiedot ja tilanne soveltuvat verkkoasiointiin. Palvelu on tarkoitettu tilanteisiin, joissa rekisterikilpi on esimerkiksi vaurioitunut tai kadonnut, mutta ei varastettu.

Jos rekisterikilpi on varastettu tai molemmat kilvet puuttuvat, tilausta ei voi tehdä verkossa. Näissä tilanteissa rekisterikilpi tilataan edelleen katsastustoimipaikalla.

Traficomin erityisasiantuntija Mari Anderssonin mukaan sähköinen asiointi tuo joustavuutta ajoneuvon omistajille ja haltijoille. ”Meille on tärkeää, että ajoneuvoasioita voi hoitaa silloin kun se asiakkaalle parhaiten sopii. Rekisterikilven tilaaminen verkossa on yksi tapa sujuvoittaa arkea ja selkeyttää asiointia”, Andersson sanoo.  

Lisätiedot rekisterikilven tilaamisesta ja Oma asiointi -palvelusta löytyvät Traficomin verkkosivuilta.

Lisätietoja

Mari Andersson, erityisasiantuntija, mari.andersson@traficom.fi, p. 0295 347 103