N2000-väylä- ja merikarttauudistus etenee sisävesillä. Uusi merikarttasarja L on nyt saatavilla merikarttojen jälleenmyyjiltä.

Lappeenrannan ja Savonlinnan välisellä vesialueella on 2000-luvulla tehty laajoja merenmittauksia, ja näiden tulokset julkaistaan nyt uudessa karttasarjassa. Karttoihin on lisätty runsaasti uutta ja entistä tarkempaa syvyystietoa. Uudessa karttasarjassa on myös paljon muuta ajantasaistettua tietoa, kuten:
- muuttuneet väylät ja turvalaitteet
- kaapelit ja kivihavainnot
- päivitetyt venesatamatiedot
Karttasarjassa esiintyy myös uusi merikarttasymboli, "vaikeakulkuinen alue". Musta pistekatkoviiva varoittaa erittäin kivikkoisista alueista, joilla navigointi vaatii erityistä varovaisuutta.

"On hienoa, että saamme kaiken tämän uuden tiedon vesilläliikkujien käyttöön. Itsekin Saimaan rannalla syntyneenä ja jo 1960-luvulta lähtien veneilleenä olen iloinen ja ylpeä tämän mittavan työn valmistumisesta. Uskon, että se parantaa vesiliikenteen turvallisuutta merkittävästi," toteaa Jouni Lappalainen, Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Merikartoitusosaston päällikkö.
Karttasarjan vedenkorkeustiedot esitetään N2000-korkeusjärjestelmässä, joten navigoinnissa tulee käyttää siihen perustuvaa vedenkorkeustietoa. Sisävesien ajantasainen vedenkorkeus löytyy Suomen ympäristökeskuksen ylläpitämästä vedenkorkeuspalvelusta.
https://www.vesi.fi/karttapalvelu/ (Ulkoinen linkki)
Saaristomeren uudet rannikkokartat julkaistaan vuoden lopulla
N2000-uudistus etenee seuraavaksi Saaristomerelle ja vuoden 2025 lopulla julkaistaan rannikkokartat Utö - Kihti, Turku, sekä Jurmo - Parainen alueelta.
Lisätietoja
Osastopäällikkö Jouni Lappalainen
jouni.lappalainen@traficom.fi