Liikenne- ja viestintävirasto

Yksikin suojaamaton laite voi avata tien organisaation verkkoon

15. heinäkuuta 2026 klo 11.10

Puutteellisesti suojatut tai vanhentuneet laitteet, sovellukset ja palvelut voivat muodostaa vakavan tietoturvariskin. Suojelupoliisin ja Puolustusvoimien tuore varoitus Venäjän kybertoiminnasta muistuttaa, että yksikin suojaamaton verkkolaite voi tarjota hyökkääjälle pääsyn organisaation verkkoon. Tämän jälkeen laitetta voidaan hyödyntää esimerkiksi kybervakoilussa tai muussa rikollisessa toiminnassa.

"Hyökkääjät etsivät jatkuvasti heikkoja kohtia hyödynnettäväksi. Verkkolaitteiden perustason tietoturvasta huolehtiminen on tärkeä osa organisaatioiden ja yksityishenkilöiden suojautumista", sanoo Traficomin Kyberturvallisuuskeskuksen johtava asiantuntija Juhani Eronen.

Kyberturvallisuuskeskukselle raportoidaan viikoittain verkkolaitteisiin kohdistuvia tietomurtoja ja murtoyrityksiä. Organisaatioiden tulisi huolehtia laitteiden päivityksistä, monivaiheisesta tunnistautumisesta, teknisestä valvonnasta ja toimivista varmuuskopioista. Lisäksi poikkeamatilanteita on tärkeää harjoitella säännöllisesti ja käytöstä poistetut laitteet tulee hävittää tietoturvallisesti.

Kyberturvallisuuskeskuksen verkkosivuilla on julkaistu ohjeita verkkolaitteiden suojaamisesta ja kyberuhkiin varautumisesta. Ohjeiden avulla organisaatiot ja myös yksityishenkilöt voivat parantaa laitteidensa tietoturvaa, vähentää riskejä sekä  vahvistaa kykyään havaita ja hallita tietoturvapoikkeamia.

Lue lisää: Kyberturvallisuuskeskuksen ohjeita verkkolaitteiden suojaamisesta Ulkoinen verkkopalvelu.

Lisätietoja: Traficomin mediapalvelu p. 029 534 5648