Vaarallisten aineiden turvallisuusneuvonantajan kokeen suorittaminen | Traficom
Liikenne- ja viestintävirasto

Vaarallisten aineiden turvallisuusneuvonantajan kokeen suorittaminen

Vaarallisten aineiden turvallisuusneuvonantajan koe suoritetaan digitaalisesti Liikenne- ja viestintäviraston palveluntuottajan Ajovarma Oy:n palvelupisteessä. Koe voi kattaa kaikkien vaarallisten aineiden kuljetuksen tai se voidaan suorittaa rajoitetusti erikoistumalla vain tiettyjen vaarallisten aineiden kuljetukseen.

Teoriakoe suoritetaan digitaalisesti Ajovarma Oy:n palvelupisteessä. Teoriakokeen kysymykset määräytyvät suoritettavan kokeen mukaisesti. Koetta suorittava voi tehdä saman käyntikerran aikana useita eri teoriakokeita, mutta jokainen koe suoritetaan omana erillisenä kokonaisuutenaan.

Koe voidaan suorittaa seuraavasti halutulle kuljetusmuodolle (tie/rautatie):

  • luokkiin 1-9 kuuluvat aineet (kaikki luokat)
  • luokkaan 1 kuuluvat aineet
  • luokkaan 2 kuuluvat aineet
  • luokkaan 7 kuuluvat aineet
  • luokkiin 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 ja 9 kuuluvat aineet

Kokeessa saa käyttää aineistona ainoastaan koemateriaalitablettia ja lisäksi laskinta, jotka annetaan ennen kokeen suorittamista. Materiaalitabletti ja laskin on palautettava välittömästi kokeen jälkeen.

Edellä mainitun lisäksi teoriakokeessa ei saa olla mukana matkapuhelimia, kuulokkeita tai muita viestintä- tai tallennusvälineitä eikä muita sellaisia materiaaleja tai välineitä, joita voidaan käyttää kokeen suorittamiseksi osittain tai kokonaan vilpillisesti tai koekysymysten kopioimiseksi taikka muutoin eteenpäin välittämiseksi. Edellä mainittuja materiaaleja ja välineitä ei myöskään saa viedä koetilaan. Kokeessa ei saa keskustella muun kuin palveluntuottajan henkilöstöön kuuluvan kanssa. Kiellettyä on lisäksi kokeen tekeminen toisen henkilön puolesta sekä kokeen tai sen osien kopiointi ja tallentaminen millä tahansa tavalla.

Teoriakoe voidaan suorittaa suomen tai ruotsin kielellä.

Ajovarma Oy voi äänittää koetilanteen.

Teoriakokeen saa suorittaa suullisesti pidennetyllä vastausajalla, jos jokin seuraavista edellytyksistä täyttyy:

  1.  Koetta suorittavan äidinkieli on muu kuin suomi tai ruotsi eikä hän hallitse hyvin kumpaakaan näistä kielistä;
  2.  Koetta suorittavalla on terveydellinen peruste pidennettyyn koeaikaan:
    a) koetta suorittavalla on lukihäiriö tai lukemisen vaikeus (dysleksia), ja hän esittää lukihäiriöstä tai lukemisen vaikeudesta terveydenhuollon ammattihenkilön tai erityisopettajan laatiman kirjallisen allekirjoitetun lausunnon tai selvityksen, josta käy lisäksi ilmi teoriakokeen suorittajan nimi ja henkilötunnus tai syntymäaika;
    b) koetta suorittava on kuuro ja hänen äidinkielensä on viittomakieli;
    c) koetta suorittavalla on muu terveydellinen peruste, joka estää teoriakokeen suorittamisen määrätyssä vastausajassa, ja hän esittää terveydenhuollon ammattihenkilön laatiman kirjallisen allekirjoitetun lausunnon tai selvityksen, josta käy ilmi teoriakokeen suorittajan ICD-10 -diagnoosikoodi sairaudesta tai häiriöstä sekä teoriakokeen suorittajan nimi ja henkilötunnus tai syntymäaika.

Koetilanteessa on aina paikalla ajokokeen vastaanottaja, jos teoriakoe suoritetaan suullisesti.

Jos tämän kohdan 1 alakohdan mukaisesti koetta suorittavan äidinkieli on muu kuin suomi tai ruotsi, koetta suorittava voi ottaa suulliseen kokeeseen mukaan painetussa muodossa olevan sanakirjan. Ajovarma Oy:n henkilöstöön kuuluva voi tarkastaa sanakirjan.

Jos koetta suorittavan äidinkieli on muu kuin suomi tai ruotsi eikä hän hallitse hyvin kumpaakaan näistä kielistä tai hän on määräyksen 4 kohdan 2 alakohdan b alakohdan mukaisesti kuuro ja hänen äidinkielensä on viittomakieli, teoriakokeen suorittamisessa voi tarvittaessa käyttää tulkkia.

Tulkin on oltava koulutettu ammattilainen. Koulutus todennetaan tutkintotodistuksella. Tulkin on oltava rehellinen, luotettava ja muuten tehtävään sopiva henkilö, jolla on tehtävän edellyttämät taidot. Teoriakoetta suorittava vastaa tulkin käyttämisestä aiheutuvista kustannuksista.

Tulkki ei saa nähdä koemateriaalia. Ajokokeen vastaanottaja lukee teoriakoekysymykset ääneen, ja tulkin on tulkattava ajokokeen vastaanottajan puhe teoriakokeen suorittajalle. Liikenne- ja viestintäviraston palveluntuottajan tulee pyydettäessä tarjota tulkille muistiinpanovälineet, jotka tulkin tulee luovuttaa kokeen jälkeen kokeessa mukana olleelle ajokokeen vastaanottajalle. Ajokokeen vastaanottajan on huolehdittava siitä, että tulkilla ei ole mahdollisuuksia vaikuttaa koetta suorittavan vastauksiin.

Liikenne- ja viestintävirastolla on mahdollisuus myöntää poikkeus tässä määräyksessä tarkoitettuun tulkin käyttöön.

Turvallisuusneuvonantajan koe jakautuu kuljetusmuotokohtaisesti tie- tai rautatiekuljetusten kokeeseen. Kuljetusmuotokohtainen koe jakautuu kahteen osaan, monivalintakysymyksiin ja tapaustehtävään. Ensimmäistä kertaa kuljetusmuotokohtaista koetta suorittava suorittaa molemmat kokeen osat. Voimassa olevan todistuksen uudistaja suorittaa vain monivalintakysymysten osuuden. 

Kokeen suorittaja voi laajentaa voimassa olevaa turvallisuusneuvonantajantodistusta toiseen kuljetusmuotoon suorittamalla kokeen molemmat osat tai uusiin aineluokkiin saman kuljetusmuodon sisällä suorittamalla monivalintakysymysten osuuden.

Jokaiseen kysymykseen on useita vastausvaihtoehtoja. Kysymyksessä annetuista vastausvaihtoehdoista vain yksi on oikein. Mikäli kokeen suorittaja suorittaa useita eri kokeita yhdellä kertaa, jokainen suoritettu koe arvioidaan omana kokonaisuutenaan.

Digitaalinen järjestelmä tarkastaa vastaukset ja ilmoittaa kokeen tuloksen. Teoriakokeessa ratkaisevaa on oikeiden vastausten lukumäärä. Vastaamatta jäänyt kysymys tulkitaan vääräksi vastaukseksi. Jos oikeiden vastausten lukumäärä alittaa alla taulukossa vaaditun määrän, kyseinen teoriakoe hylätään. Hylätyn kokeen voi suorittaa uudelleen välittömästi.

 Kysymysten kokonaismääräKokeen hyväksytysti suorittamiseksi vaadittujen oikeiden vastausten vähimmäislukumäärä
Monivalintakysymykset5040
Tapaustehtävä1512

Ensisijaisesti koepalaute ja päätös kokeesta lähetetään koetta suorittavan sähköpostiin, mutta teoriakoetta suorittavalla on kokeen suoritettuaan oikeus saada koepalaute myös tulosteena Ajovarma Oy:ltä.

Vilpiksi teoriakokeessa katsotaan koetilassa kiellettyjen välineiden tai keinojen käyttäminen tai käytön yrittäminen kokeessa.

Jos vaarallisten aineiden turvallisuusneuvonantajan kokeeseen osallistuva henkilö toimii vilpillisesti kokeessa, kokeen järjestäjän on keskeytettävä kyseisen henkilön koe ja hylättävä koesuoritus. Koesuoritus on myös hylättävä, jos vilppi havaitaan koesuorituksen jälkeen. Vilpiksi katsotaan epärehellinen teko tai laiminlyönti, jonka tarkoituksena on antaa väärä kuva omasta tai toisen henkilön osaamisesta.

Liikenne- ja viestintävirasto voi asettaa kuuden kuukauden mittaisen määräaikaisen kiellon osallistua kokeeseen henkilölle, joka on toiminut vilpillisesti. Määräaika lasketaan siitä koepäivästä, jolloin vilpilliseksi katsottava toiminta tapahtui.

Ajovarma Oy:n henkilöstöön kuuluvan on ilmoitettava kaikesta havaitsemastaan vilpillisestä toiminnasta Liikenne- ja viestintävirastolle. 

Lisätietoa 

Tällä määräyksellä Liikenne- ja viestintävirasto antaa vaarallisten aineiden kuljetuksesta annetun lain (541/2023) 47 §:n 4 momentin, 94 §:n 5 momentin ja 145 §:n 3 momentin nojalla tarkemmat määräykset omaan toimivaltaansa kuuluvien vaarallisten aineiden kuljetuksiin liittyvästä ADR-ajolupakokeen rakenteesta, sisällöstä, suoritustavasta, valvonnasta, käytännön järjestelyistä sekä niihin liittyvistä teknisistä yksityiskohdista ja vaarallisten aineiden tie- ja rautatiekuljetusten turvallisuusneuvonantajan kokeesta, sen sisällöstä, sekä näihin kokeisiin liittyvästä vilpilliseksi katsottavasta toiminnasta, vilpin todentamisesta ja menettelystä vilppitapauksissa.

TRAFICOM/153236/03.04.03.00/2023Voimaantulopäivä: 1.9.2023

Sivu on viimeksi päivitetty